Sütő-cukrász

SÜTŐ-CUKRÁSZ MUNKAKÖZÖSSÉG

SZAKMAI VISSZATEKINTÉS - BEMUTATKOZÁS

Az első sütős szakmunkás osztály 1956-57-es tanévben kezdte meg tanulmányait intézetünk elődjében. A pékek gyakorlati oktatása a Szolnoki u. 52. sz. alatti üzemben folyt, amely a Sütőipari Vállalat tulajdonában volt. A kis üzem gépesítése és fejlesztése 1960-tól indulhatott meg, amikor iskolai tulajdonba került.

Egy iskola életében az alapvető elvárásokhoz tartozik a folyamatos megújulás, hogy elébe menjen a változásoknak. Oly módon tud megfelelni a környezet, az élelmiszeripari vállalatok elvárásainak, hogy diákjainak olyan korszerű elméleti és gyakorlati képzést biztosít, melyet a jövőbeli munkahelyeiken is kamatoztatni tudnak. Folyamatosan jelennek meg új gépek, berendezések, új technológiák, nőnek a táplálkozás élettani hatásaival kapcsolatos ismeretek, a vásárlók egyre újabb elvárásokat fogalmaznak meg az élelmiszerekkel szemben.*

A sütő szakma megújítását jelentette a pék-cukrászképzés. A tanulók két szakmára kaptak szakmunkás bizonyítványt a tanulmányok befejezésével. A cukrász gyakorlatokat egy új iskolai tanműhely építésével biztosította az iskola a tanulóknak. Korszerű berendezések, hangulatos belső tér, az egyéni képzési lehetőségek biztosítják a tanulóknak a munkához való megfelelő tudás elsajátítását, a gyakorlás lehetőségét. Az iskolai sütőipari szakképzés megerősítését és a tárgyi feltételek korszerűsítését jelentette az iskola Szolnoki úti tanműhelyének „a külső tanműhely” épületének felújítása, készáru raktár valamint oktatóterem kialakítása. Kemencék cseréje is megtörtént, hűtőkamra kialakítása, és új kelesztő berendezés segíti az itt tanuló diákokat a termelési feladat alapjainak megtanulásában, gyakorlati fogások elsajátításában.  Az iskola épületében lévő sütő tanműhely gépparkjának fejlesztése, /kemencék, kelesztő berendezés, dagasztógép,/ mind a sütőipari alapozást segítette. Az új iránti érdeklődés igényét, a termékfejlesztés fázisainak bemutatását és elsajátítását a tanműhelyi munka keretében tudják a tanulók a leg messzemenőkig elsajátítani. A tanműhelyek fejlesztése és az elért eredmények alapján iskolánk sütő és cukrász tanműhelyei 2000-ben a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztériumtól megkapták a Minősített tanüzem elismerő címet. Sok kollégánk vált szakterületének elismert tanárává, szakértőjévé / vizsgaelnök, kamarai vizsgáztató, közoktatási és szakmai szakértők /.

Diákok nemzedékei sajátítottak itt el tucatnyi élelmiszeripari szakmai ismeretet. Ez az iskola adja a mai magyar élelmiszeripar középfokú szakembereinek zömét.*

* Részletek az iskola Jubileumi Évkönyvéből